Társasházbiztosítások!!!!
Mire nyújt fedezetet a társasház biztosítás? A "pincétől a padlásig" nyújt biztosítási védelmet a házra, beleértve a közös- illetve a saját tulajdonú részeket is.
Hogyan kell fizetni a társasház biztosítást? A lakóközösség általában a közös költségbe építve fizeti a biztosítást a lakás nagyságával arányosan.
Elemi károk:Tűz, Robbanás, Villámcsapás, Vihar,Felhőszakadás, Árvíz, Hónyomás, Jégverés, Földrengés, Földcsuszamlás, Kő-és földomlás, Idegen jármű ütközése, Üregbeomlás, Idegen tárgyak rádőlése
Csőtörés, vízkár (beázás):Vezetékszakasz javítása, v. pótlása a technológiailag indokolt mértékig
Tető- és panelhézag beázás:A biztosító megtéríti a tetôszerkezeten, valamint a panelhézagok szigetelésén keresztül beáramló csapadékvíz által a biztosított vagyontárgyakban okozott károkat, illetve a tetőszerkezet, valamint a szigetelés javítási költségét.
Rongálás:Rongálásbiztosítás - kaputelefon és egyéb rongálás - az épület bizt. összeg 0,2%-ig, max 200e Ft-ig térít
Üvegtörés:A biztosító megtéríti a biztosított épület(ek) szerkezetileg beépített üvegezésében, nyílászáróinak üvegezésében, valamint erkélyeinek üvegezésében bármely okból bekövetkező törés vagy repedés károkat darabonként legfeljebb 4 négyzetméteres méretig, a biztosítási időszak alatt legfeljebb a biztosításra feladott épületérték 0,5%-áig.
Felelősség:max. 50M Ft/év
Assistance:K&H Lakásszervíz segélyvonal - ingyenes
Jogvédelem:nincs
A biztosító megtéríti továbbá
A teljes körű társasház biztosítás, társasházak a lakóparkok a lakásszövetkezetek számára, az épületszerkezet egészére nyújt vagyon és felelősségbiztosítási fedezetet a pincétől egészen a padlásig, beleértve az épület összes falazatát, födémét, az épületgépészeti részeket (víz, melegvíz, csatornahálózat, elektromos vezetékek, szellőző berendezések).
A társasház, lakásszövetkezet, lakóközösség megbízottja( közös képviselő).
A társasház/lakóközösség biztosítás vagyonbiztosítási fedezete általában az alábbi káreseményekre terjed ki: tűz, elektromos tűz, robbanás, közvetlen és közvetett villámcsapás, ismeretlen közlekedési eszköz ütközése, légijármű ütközése, földrengés, földcsuszamlás, föld- és kőomlás, ismeretlen üreg beomlása, vihar, a vihar által megrongált tetőzeten, kiszakított nyílászáron, ill. a vihar okozta falazati résen keresztül a viharral együttjáró csapadék által okozott kár, jégeső, hónyomás, árvíz, felhőszakadás, vezetéktörés, idegen tárgyak rádőlése, a szerkezetileg beépített és a nyílászárók üvegezésének törése és repedése. Néhány biztosító kínál olyan(lecsupaszított) terméket is amelyből hiányoznak alapvető kockázati elemek, de ezeket mi nem szoktuk javasolni, mert egy csökkentett díjért ugyan de ár/érték arányban jóval gyengébb terméket lehet érte kapni.
A lakóközösség, társasház biztosítás biztosítási összege az irányadó abban, hogy az adott biztosító mennyit fizet, ha az épület teljes egészében megsemmisül, például egy hatalmas vihar vagy földrengés következtében. Minden egyéb kár a biztosítási összeg %-os arányában értelmezhető.
A felelősségbiztosítási (épülethasználói) fedezet esetében a biztosító megtéríti az idegen harmadik személynek okozott személysérüléses vagy dolgokban keletkezett károkat, amelyekért a biztosított, mint a biztosított épület tulajdonosa, használója kártérítési kötelezettséggel tartozik. Manapság már az a biztosító aki piacképes termékkel akar jelen lenni a társasház biztosítási piacon, az bővített felelősség biztosítást épít a szolgáltatásába. Ez annyit jelent, hogy nem csak idegen személynek, hanem a lakók egymásnak okozott kárait is megtéríti. (gyakori példa erre, ha a fölöttünk lévő szomszéd beáztat minket a mosógépe meghibásodása miatt)
A vagyon- és felelősségbiztosítási alapfedezeteken túlmenően a különböző kiegészítő kockázatokat a Társasház vagy Lakásszövetkezet határozza meg, így a biztosítási szerződés által nyújtott szolgáltatások köre a kívánt módon szélesre vagy szűkebbre szabható.
A Társasház/ Lakópark/ Lakásszövetkezet döntése alapján, külön díj megfizetése ellenében kiegészíthető a biztosítási fedezet betöréses lopás és rablás elemekkel. Biztosítási fedezet alá vonhatók a közös tulajdonú ingóságok, meghatározott feltételek teljesülése esetén pedig a közös tulajdonba tartozó kültéri központi antenna berendezés is biztosítási védelem alá vonható.
Rongálási (vandalizmus) károk kiegészítő biztosításával megtérülnek a betöréses lopás, rablás vagy annak kísérlete során okozott járulékos rongálási károk, a kaputelefonokban, elektromos kapukban és liftekben keletkezett rongálási károk a választott fedezet mértékéig.
Különleges üvegek kiegészítő biztosításával biztosíthatók a közös tulajdonú és egyben a közös tulajdonon belül elhelyezett különleges (4mm-nél vastagabb v. kirakat) üvegezések
Kiegészítő biztosítás köthető a társasházi közös képviselők és társasházkezelők felelősségbiztosítására. E kiegészítő felelősségbiztosítás alapján a biztosító megtéríti azokat a károkat, amelyeket a társasház közös képviselője vagy társasház-kezelője a társasház vagyonában, illetve a tulajdonostársak tulajdonosok vagyonában és életében vagy egészségében okozott azáltal, hogy a tevékenységének szabályait vétkes módon megszegte.
A biztosítás nem terjed ki fa, döngölt föld, vályog, illetve agyag falazatú épületekre, építményekre.
A biztosító nem téríti meg a környezetszennyezéssel, vagy a hatósági rendelkezésekkel összefüggésben keletkezett károkat, a jogszabály, vagy más biztosítási szerződés alapján térülő károkat, valamint a karbantartás elmulasztásával összefüggésben következtek be.
Közös ingóságok tekintetében nem biztosíthatók például az alábbi vagyontárgyak: készpénz, kéziratok, tervek, adathordozón tárolt adatállományok, érmék, bélyegek, képzőművészeti alkotások. Nem térülnek továbbá a szabadban, illetve nem lezárt helyiségben tárolt, illetve tartott ingóságok kárai (kivéve szemetes kuka).
A társasházbiztosítást megköthetik, akik a vagyontárgyak megóvásában érdekelt bármelyik Magyarországon bejegyzett és nyilvántartott:
|
|
A biztosított minden esetben a társasházközösség, illetve lakásszövetkezet és annak tagja. |
A biztosítást kétféleképpen köthető meg:
A kártérítés összegét
alapvetően két tényező határozza meg:
A biztosítási összeg azt az összeget jelenti, amilyen mértékig a Biztosító kockázatot vállal a biztosított vagyontárgyra.
Ez egyben a kár esetén maximálisan kifizethető összeg.
Társasházbiztosítás és Lakásszövetkezetek Biztosítása
|
|
|
Árvízkárként a biztosító az árvíz* vagy belvíz** miatt fellépő vízelöntés következtében a biztosított vagyontárgyakban keletkezett (elázás, elsodrás, törés, rombolás, szennyezés) károkat téríti meg. |
|
* Árvíz: az állandó, vagy időszakos jellegű, természetes, vagy mesterséges vízfolyások, tavak, víztározók olyan kiáradása, amikor a víz árvíz ellen védett területet önt el, továbbá az árvízvédelmi töltések mentett oldalán a magas vízállás következtében fellépő fakadó vizek (buzgárok) vízhatása. |