Pályázat magánszemélyeknek
Örömmel értesítjük, hogy 2011. augusztus 15-től beadható a tisztán napelemes-, a komplex épületenergetikai beruházásokra, valamint az új építésű A és A+ kategóriájú lakóingatlanok építésére vonatkozó pályázatok.
JELENLEG AZ ÖSSZES KEOP PÁLYÁZAT FEL VAN FÜGGESZTVE, DE ÉRDEMES ELŐRE DOLGOZNI, HOGY AZ ÚJBÓLI MEGNYITÁSKOR AZONNAL BE TUDJUK ADNI A PÁLYÁZATOKAT!
A pályázat feltételei magánszemélyeknek meglévő ingatlanok esetében
- Az épület használatbavételi engedélye nem lehet későbbi, mint 1991 december 31., azaz most sajnos csak az 1992 előtt épült ingatlanok tudnak pályázni.
- Az ingatlan jelenlegi állapota alapján B, C és D energetikai osztályba tartozó ingatlanoknak van esélye kizárólag napelemes beruházással 50%, de maximum 5 millió forint támogatást igénybe venni. Az ingatlan energetikai auditját elvégezzük, s kiszámoljuk, mekkora rendszerre van szükség a támogatás elnyeréséhez, mert két előírásnak kell megfelelni a beruházással:
- Ha a kiinduló állapot B volt, akkor el kell érnünk az A+ osztályt, ha az épület C, vagy D kategóriából indult akkor pedig az A osztályt.
- A napelemes rendszer által megtermelt éves energiamennyiségnek el kell érnie az épület éves fűtési és használati meleg víz fajlagos energiaigényének minimum 25%-át. (Ez nem jelenti azt, hogy árammal kell fűteni és HMV-t előállítani.)
- Amennyiben az ingatlan kiinduló állapota rosszabb, mint D, azaz E, F, G, H, vagy I osztályba tartozik gyakorlatilag nincsen esély kizárólag napelemes beruházással pályázatot beadni, hanem szinte bizonyosan komplex beruházásra van szükség az alábbi két feltétel miatt:
- Az ingatlannak el kell érni a minimum B kategóriát.
- Amennyiben a felújítás az épület összenergia fogyasztásában min. 50%-os megtakarítást hoz 40%, de max. 3 millió Ft támogatás igényelhető. Amennyiben min. 60%-os megtakarítást érünk el 50%, de max. 5 millió Ft támogatásra vagyunk jogosultak. Az ingatlan energetikai auditját elvégezzük, s javaslatot teszünk, hogy a napelemes rendszer mellett milyen további beruházással lehet a legkisebb költséggel a legnagyobb megtakarítást elérni.
A pályázat feltételei meglévő társasházak és lakásszövetkezetek esetében
- Az előbbi feltételeken túl további kitétel, hogy csak legfeljebb 12 lakásos/lakásalbetétes, hagyományos technológiával épült ingatlan pályázhat.
A pályázat feltételei új építésű ingatlanok esetében, amennyiben magánszemély az építtető
- Rendelkezni kell az engedélyezett építési tervvel, de az építkezésnek még nem szabadott megkezdődnie.
- Az ingatlan hasznos alapterülete családi ház, ikerház, sorház, láncház esetén nem haladhatja meg a 200 nm-t.
- A megújuló energia felhasználása kötelező oly módon, hogy a fűtés és HMV fajlagos energiaigényének min. 25%-át tegye ki a megújuló energia részaránya.
- Amennyiben az épület A kategóriás lesz 40.000 Ft/nm, de max. 4 millió Ft támogatás igényelhető. Amennyiben az épület eléri az A+ osztályt 60.000 Ft/nm, de max. 6 millió Ft támogatás vehető igénybe.
A pályázat feltételei új építésű ingatlanok esetében, amennyiben gazdálkodó szervezet a beruházó
- Csak társasház építése esetén adható be pályázat
- Lakásonként max. nettó 90 nm hasznos alapterületig nyújtható támogatás úgy, hogy legfeljebb 12 lakásalbetétes legyen az ingatlan
A napelemes beruházás méretének meghatározásához az alábbi adatokra van szükségünk
- Éves áramfogyasztás kWh-ban - külön a nappali és a vezérelt (éjszakai) áram, ha van
- Tetőfelületekre vonatkozó pontos méretek a tájolás megjelölésével és fényképpel
- Rendelkezésre álló teljesítmény megjelölése (pl. 3 x 16A)
- A pályázati kritériumok meglétének vizsgálata fent felsorolt szempontok alapján kiemelten az energetikai auditra vonatkozóan, amelyhez az alábbi adatokat kérjük
Az épület energetikai auditjának elkészítéséhez az alábbi adatokra van szükségünk
- Alaprajz, vázlat (helyiségek funkcióval, méreteivel együtt) a fekvés megjelölésével
- Gépészeti terv (fűtés-hűtési rendszerek leírása; típus, teljesítmény, szabályozhatóság
- Nyílászárók típusa (lehetőleg ’k’, vagy ’u’ értékkel, illetve mikor kerültek beépítésre)
- Metszetek, rétegrendek pontos leírása, szigetelések
Legjobb, ha van egy komplett tervdokumentáció elektronikusan, vagy energetikai számítás (Winwattban) de a gépészeti leírást ekkor is kérjük csatolni. Amennyiben valami nem áll rendelkezésre keressen minket és találunk megoldást!
Minden támogatási összeg utófinanszírozott, azaz meg kell valósulnia a beruházásnak, annak értékét ki kell egyenlíteni, s utána hívható le – nyertes pályázat esetén – a támogatás összege. Miután a teljes programra csupán 1,6 milliárd forint áll rendelkezésre, ami mindösszesen kb. 500 sikeres pályázat támogatását teszi lehetővé az egész országban, becslésünk szerint a pályázat szeptember folyamán bezárásra kerül, ezért javasoljuk a folyamat mihamarabbi elindítását.
A pályázattal kapcsolatos költségek
- Energetikai audit. A kért adatok elküldése esetén 40.000 Ft + Áfa, ami az audit megrendelésekor esedékes. Az auditról hivatalos energetikai tanúsítványt állítunk ki, ami 2012-től a tervek szerint az ingatlan eladásának és kiadásának feltétele lesz. (Amennyiben a kért adatok nem állnak rendelkezésre beszéljünk telefonon a lehetőségekről.)
- Pályázatírás. A pályázati anyag összeállításának és beküldésének költsége 40.000 Ft + Áfa, amire akkor kerül sor, ha az energetikai audit számításai alapján jogosult a megbízó az igényelt támogatásra. (A tulajdoni lap és a térképvázlat beszerzésének költsége megbízót terheli.)
Amennyiben bármilyen kérdése merül fel állunk szíves rendelkezésére, illetve várjuk a kért adatokat!